- Pismo barona Jerzego Fryderyka Bludowskiego z Dolnych Błędowic z 24.05.1709 r. do śląskiej Królewskiej Kamery we Wrocławiu w sprawie propozycji ekwiwalentu w zamian za rezygnację z prawa bezpłatnego poboru drewna z lasów kameralnych (Jus lignandi)
Szczegóły obiektu: Pismo barona Jerzego Fryderyka Bludowskiego z Dolnych Błędowic z 24.05.1709 r. do śląskiej Królewskiej Kamery we Wrocławiu w sprawie propozycji ekwiwalentu w zamian za rezygnację z prawa bezpłatnego poboru drewna z lasów kameralnych (Jus lignandi)
Struktura
Rękopisy biblioteki Leopolda Jana Szersznika.
Opis
- Tytuł:
- Autor:
- Temat i słowa kluczowe: ; ; ; ; ; ;
- Hasło przedmiotowe: ; ; ; ; ;
- Opis: Zespół rękopisów liczący ponad 800 jednostek ewidencyjnych wchodzący w skład biblioteki, powstałej w Cieszynie na przełomie XVIII i XIX w., założonej przez ks. Leopolda Jana Szersznika (1747-1814), pedagoga, uczonego i kolekcjonera, który w 1802 r. udostępnił swoje zbiory biblioteczne i muzealne do użytku publicznego. Jako samodzielna placówka funkcjonowała aż do 1918 r., zarządzana przez Fundację ustanowioną przez Szersznika. Zespół rękopisów zawiera 9 kodeksów średniowiecznych. Pozostałe rękopisy pochodzą z XVI - XIX w. Poza cymeliami, gromadzonymi ze względu na ich wartość bibliofilską, w skład kolekcji wchodzą przede wszystkim rękopisy zebrane ze względu na ich przydatność do badań historycznych. Większość związana jest z historią księstwa cieszyńskiego i innych części Śląska. Pokaźną grupę tworzą także rękopisy jezuickie. Sporo jest tu również tekstów pochodzących spod pióra Leopolda Jana Szersznika.
- Data wydania:
- Typ zasobu:
- Format:
- Identyfikator zasobu: oai:reader.digitarium.pcss.pl:33263
- Źródło:
- Język:
- Lokalizacja oryginału:
- Digitalizacja:
- Publikacja:
Obiekt znajduje się w kolekcjach:
Zobacz także
Fragment listu do Jerzego Fryderyka Bludowskiego z Dolnych Błędowic, pana Drogomyśla, Pruchnej itd.
Data:1700/1800
Typ:rękopis